Planowana inwestycja obejmie budowę parterowego budynku zakładu przetwórstwa mięsa z dwukondygnacyjną częścią biurowo-socjalną wraz z utwardzeniem nawierzchni oraz towarzyszącą infrastrukturą techniczną. W zakładzie prowadzona będzie działalność polegająca na produkcji wyrobów garmażeryjnych i cateringu. Na potrzeby inwestycji opracowaliśmy pełnobranżowy projekt budowlany oraz projekt technologii.
W hali wyodrębniliśmy trzy podstawowe funkcje: produkcyjno-magazynową, socjalną i biurową. Część produkcyjno-magazynową podzieliliśmy na strefę szarą i czystą. W części szarej odbywać się będą czynności związane z przyjęciem półproduktów i ich umieszczeniem w chłodniach lub magazynach oraz późniejsza ekspedycja. Na granicach stref czystej i brudnej przewidzieliśmy zgodny z przepisami system zabezpieczeń.
W strefie czystej zlokalizowaliśmy pomieszczenie przygotowalni zimnej, obróbki termicznej, pakowalnię ze sterylizatornią oraz pomieszczenia pomocnicze: myjnie, magazyny, śluzy, mistrzówkę i laboratoria. W przygotowalni zimnej mięso będzie odbierane z chłodni półproduktów, cięte i dzielone na porcje, a następnie mielone, rozdrabniane i przekazane do chłodni międzyoperacyjnych. Dalej mięso trafi do pomieszczenia obróbki termicznej, gdzie będzie przyprawiane, smażone, bądź grillowane. Wychłodzony produkt zostanie przekazany do pomieszczenia sterylizowania i pakowania, a dalej do chłodni i mroźni wyrobu gotowego, skąd trafi do pakowalni i części ekspedycyjnej, znajdującej się w strefie szarej. Transport w budynku obywać się będzie przy pomocy wózków widłowych oraz ręcznych paletowych.
Z uwagi na profil zakładu związany z przetwórstwem mięsa oraz za względu na niekorzystne działanie światła dziennego przy obróbce surowców mięsnych, powodujące między innymi rozwój bakterii i drobnoustrojów, we wszystkich pomieszczeniach, gdzie mięso będzie poddawane składowaniu czy obróbce przewidzieliśmy wyłącznie światło sztuczne. Z myślą o komforcie osób zatrudnionych barwa światła sztucznego będzie zbliżona do barwy światła dziennego.
Od strony ulicy Grunwaldzkiej zaprojektowaliśmy część socjalno-biurową, której reprezentacyjną funkcję podkreśliliśmy przewidując zastosowanie dużych przeszkleń.
W ramach inwestycji zaprojektowaliśmy również wewnętrzny układ drogowy. Na froncie działki zaplanowaliśmy miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Przewidzieliśmy poszerzenie drogi wewnętrznej biegnącej wzdłuż wschodniego boku, tak aby powstał funkcjonalny dla transportu ciężkiego plac manewrowy. Przy północnej ścianie części rozładunkowo- załadunkowej zaprojektowaliśmy obniżenie terenu jako dojazd do doków przeładunkowych.
Dla spółki Wielko-Food wykonamy:
- pełnobranżowy projekt budowlany
- projekt technologii
- prace ziemne oraz fundamenty
- kompleksową realizację hali produkcyjnej wraz z częścią socjalno-biurową oraz pracami wykończeniowymi
- montaż stolarki okienno-drzwiowej w hali
- prace zewnętrzne, w tym: opaskę, chodnik, drogi, plac manewrowy, parkingi, ścianę oporową, schody zewnętrzne, barierki, ogrodzenie i bramy wjazdowe
Powstanie hala funkcjonalnie dostosowana do potrzeb przebiegającej w niej produkcji. Formą architektoniczną obiekt wpisze się w otaczającą zabudowę przemysłową.
Przylegająca do zakładu dwupiętrowa część biurowa zostanie wyróżniona i podkreślona przeszkleniem przez obie kondygnacje oraz dekoracyjnym zastosowaniem blachy o profilu sinus.