Współczesne miejsce pracy – przestrzeń przyjazna pracownikowi
Zważywszy, iż pracownik większość dnia spędza na stanowisku pracy, wygląd biura to kwestia, która aktualnie coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Według dostępnych badań aż 76 % aplikujących do danej firmy, zwraca uwagę na jej siedzibę i wygląd wewnętrzny, a ponad 20 % odrzuca daną ofertę ze względu na niepożądany wizerunek.
Dziś liczą się nie tylko dobre warunki zatrudnienia, ale również ergonomia i wyposażenie stanowiska pracy, gdzie odpowiednie oświetlenie, wygodny fotel i biurko to zaledwie podstawa. Pracownicy przykładają coraz większą wagę nie tylko do wartości, które dana firma promuje, ale także do designu, w jakim jest utrzymana. Komfort, elegancja, wygodna przestrzeń wyznaczona do dyskusji, to zaledwie część wytycznych, do których wagę przywiązuje dzisiejszy pracownik.
Modele i trendy 2019 roku
Activity Based Workplace to innowacyjna idea, która znajduje coraz więcej zwolenników. Zgodnie z jej zasadami, osoba zatrudniona nie musi zbytnio przywiązywać się do swojego biurka. Biuro zaprojektowane zgodnie z wytycznymi Activity Based Workplace podzielone jest na strefy, które pracownik wybiera samodzielnie ze względu na aktualnie realizowane zadanie i rodzaj aktywności. Wnętrza zaaranżowane według tej nowatorskiej idei posiadają między innymi strefę do wyciszonej, wymagającej pełnej koncentracji pracy indywidualnej, przestrzeń sprzyjającą pracy zespołowej, pomieszczenia przystosowane do prowadzenia rozmów i negocjacji biznesowych oraz video i telekonferencji. Activity Based Workplace pozwala dowolnie dostosować biuro do potrzeb pracowników i ich zadań wynikających z profilu działalności firmy. Idea, którą jeszcze niedawno uważano za chwilowy trend, w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej zyskuje na popularności i, jak się okazuje, przekłada się na wzrost wydajności pracowników.
Inny model nawiązuje do naturalnej, sprzyjającej zdrowiu i dobremu samopoczuciu więzi człowieka z naturą. Idea przeciwstawia się coraz bardziej zurbanizowanym przestrzeniom i wszechobecnym technologiom. To tzw. biophilic design, który we wnętrzach zakłada między innymi jak największą dostępność światła naturalnego oraz tworzenie zielonych przestrzeni. W tym kolorze urządzane są dachy, fasady i tarasy, a do wnętrz biura wprowadzane są mini ogrody. Biophilic design pozwala na odejście od chłodnych aranżacji i pozwala na zwiększenie komfortu, wyciszenie i regenerację. Wpływa to na lepszy nastrój pracowników, co z kolei wiąże się z ich większą wydajnością i wzrostem kreatywności.
Nieodłączną częścią każdego z powyższych modeli jest powstawanie stref wellness. W myśl zasady, iż aranżacja przestrzeni wokół pracownika wpływa na jego kondycję psychofizyczną, w biurach tworzone są pomieszczenia, które pomagają wspierać stan umysłu i dają poczucie wypoczynku. Stosowane są między innymi systemy redukujące hałas oraz miejsca pracy typu sit/stand, gdzie poprzez regulowanie wysokości blatu biurka pracownik może zmieniać pozycję ciała. Głównym celem jest przede wszystkim sprawić, żeby pracownik swoje miejsce pracy kojarzył z komfortem.
Dobre samopoczucie pracownika jest podstawą funkcjonowania spójnej całości, jaką jest firma. Wzorowa kondycja zatrudnionego sprzyja wydajności i jest zgodna z założeniami corporate wellness, popularnymi od niedawna w Polsce.
Większość modnych współcześnie trendów w projektowaniu wnętrz zakłada, iż pracownik potrzebuje w biurze zarówno elementów wyzwalających kreatywność, jak i miejsc, w których po wzmożonej aktywności umysłowej, może zasięgnąć chwili relaksu. Obecnie wyznaczone do odpoczynku pomieszczenia niewiele różnią się od domowych salonów. Wygodne kanapy, stoliki i nieoficjalny wystrój pozwalają poczuć się jak w domu.
Strefy socjalne w myśl topowych trendów mają za zadanie stanowić przestrzeń pomocną w budowaniu wzajemnych relacji. Mowa oczywiście o pokojach relaksu, kuchni urządzonej niczym firmowa kawiarnia. Takie elementy aranżacji dają poczucie harmonii i równowagi.
Wdrażanie opisanych powyżej topowych trendów w projektowaniu wnętrz biurowych stopniowo przekłada się na liczne korzyści zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.
Z katalogu dobrych praktyk CoBouw
Większość wymienionych aspektów spełnia zaprojektowane przez nas biuro holenderskiej firmy Viscon. Znajdziemy tu rozświetlone dziennym światłem pomieszczenia, które dzięki szerokim oknom, dają wrażenie bardziej przestrzennych. Z tym samym zamierzeniem zastosowaliśmy przeszklenia oddzielające poszczególne pomieszczenia w zastępstwie zamkniętych ścian – wizualne odczucie większej przestrzeni ma za zadanie zagwarantować komfort pracownikom firmy. Meble wykończone w tonizującym błękicie lub inspirującej zieleni doskonale wkomponowują się w założoną przez nas naturalną, utrzymaną w lekko skandynawskim stylu kolorystykę wnętrz. Spokojna tonacja dominuje w wygodnej i nowoczesnej, ale urządzonej w sposób minimalistyczny, sali konferencyjnej. Odczucie komfortu, zgodnie z naszym zamysłem, podkreśla przyjazna obecność żywych roślin.
Podobne idee, wpisujące się we współczesne trendy projektowania biurowców i ich wnętrz zastosowaliśmy tworząc projekt dla firmy Sun Garden Poland. Intensywnie zielone elementy elewacji podkreślają logo i barwy firmowe Inwestora, a także współgrają z grafitowymi ścianami budynku. We wnętrzach obiektu również króluje zieleń połączona z wprowadzającym uczucie komfortu i estetyki kolorem białym. Podobnie, jak w przypadku Viscon, nieodłącznym elementem wystroju wnętrz siedziby Sun Garden jest żywa roślinność. Duże okna biurowca wychodzą na otwartą przestrzeń, która ma zagwarantować poczucie harmonii i jednocześnie starannie doświetlają pomieszczania pracy, korytarze i klatki schodowe. Jasna, rozświetlona i o minimalistycznym designie sala konferencyjna służy koncentracji i wyciszeniu tak bardzo potrzebnym przy rozmowach biznesowych. Aranżacje mebli w kolorze zielonym na tle jasnych ścian sprawiają, iż wnętrza emanują ciepłem, sprawiając, że w pomieszczeniach biura przebywa się z przyjemnością. Także w stonowanej i spójnej zielono-białej kolorystyce zaaranżowane są miejsca wydzielone do odpoczynku. To właśnie w biurowcu Sun Garden Poland jako jedna z pierwszych firm już kilka lat temu rozpoczęliśmy trend popularyzowania relax rooms, czyli idealnych miejsc do odprężenia po długim dniu pracy, lub biznesowych debatach. Ta opcja sprawdza się znakomicie – we współczesnych biurach nacisk kładziony jest bowiem na „domową” atmosferę, odchodząc od wyszukanych form luksusu.
Przykład połączenia industrialnego charakteru wnętrz, wynikającego z profilu działalności Inwestora, z innowacyjnymi ideami harmonii i komfortu pracy, stanowią nasze propozycje pomieszczeń biurowych zaprojektowane z myślą o firmie GG Tech. Wielkoformatowe grafiki ścienne przestawiające zachodzące w firmie procesy produkcyjne połączyliśmy z zielonymi wyspami i „wypełnionymi” roślinnością ścianami, gwarantującymi odpoczynek dla ducha i umysłu. Kolorystyka wnętrz, podobnie jak w Sun Garden Poland, nawiązuje do elewacji zewnętrznej budynku – głęboki odcień koloru niebieskiego współgra z grafitem ścian i mebli biurowych. Efekt takiego kolorystycznego zestawienia w połączeniu z podświetlonym logo firmy dają wrażenie futurologicznej przestrzeni pracy. Natomiast części wspólne, jak na przykład aneks kuchenny, mają za zadanie przywołać komfort domowych wnętrz.
Recepta na sukces
Świadomi światowych trendów, projektując biura tworzymy interesujące, nowoczesne aranżacje. Kładziemy nacisk, aby wnętrza współgrały z profilem i wartościami danej marki. Biura naszego pomysłu nie są schematyczne, mimo, iż każdorazowo tworzymy je racjonalizując budżet. W stosunku do standardowych projektów wnętrz jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad połowę kosztów. Wszystkie te rozwiązania oferujemy w ramach umowy.
Wiemy, jak budować sukces. W przypadku wizerunku firmy jako pracodawcy, jest on osiągnięty wówczas, gdy nowoczesny design biura łączy się z komfortem wnętrz i wiarygodnie podkreśla tożsamość firmy. Proponowane przez nas rozwiązania pomagają wzmocnić produktywność zatrudnionych i potencjalnych pracowników, a także zadbać o komfort ich pracy. Wszystko to może pomóc danej firmie zyskać pożądany współcześnie status „pracodawcy z wyboru”.